Podzimní rovnodennost neboli Mabon a zároveň první podzimní den připadá letos na 22. září. V tento den je na celé planetě stejně dlouhá noc jako den. Příroda je v dokonalé rovnováze. V dalších dnech převezme vládu tma a my vstoupíme do chladné a temnější poloviny roku, ve které bychom si měli najít čas na odpočinek, zpomalení či zastavení a vnímání svých vnitřních pocitů. Je to přirozený proces kola roku, který byl pro naše předky přirozený.

V tyto dny probíhají ještě stále oslavy úrody a posledních sklizní. Sklízí se ovoce, víno, ořechy a zelenina. Oslavou děkujeme matce zemi za úrodu a hojnost, které se nám dostalo. Na oslavách by nemělo chybět jablko, které je symbolem Mabonu. Představuje obnovený život. U nás to budou určitě dýně, neboť letos se jich urodilo moc. Také je to čas burčáku a mladých vín. Součástí hostin je prostě vaše úroda, které se vám v hojnosti dostalo.

Dlouhé podzimní a zimní večery jsou právě jako stvořené pro poklidné večery s dobrým mokem a příjemnou společností ať už v kruhu rodiny, nebo přátel. V tento čas může dojít ke zhodnocení končícího se roku nebo také uplynulé fáze našeho života. Poděkujte za vše dobré. Dovolte si opustit to staré nebo špatné a své myšlenky upřete na přítomnost a přání nových vizí, plánů a snů. Myslete na to, že i ty někdy nepříjemné věci v životě nás posouvají k lepšímu životu a bytí.

Dopřejte si podzimní rituální očistu mysli, srdce i těla. Ať už koupelí se svíčkami, úklidem v sobě, nebo v domě a následnou očistou prostoru vykuřováním. Nechejte odejít to staré, aby mohlo přijít to nové, co se nám chystá vstoupit do života. K rituálům můžete využít všechny elementy země. Oheň, vodu, vzduch i zemi.

Přáli byste si oslavy podzimu projít i s rituály Mabonu? Inspiraci najdete na těchto stránkách.

Nezapomeňte si vytvořit podzimní oltář, který může být zdrojem vaší energie.

Na něm můžete mít:

  • plody vaší zahrady (jablka, dýně, kukuřice, dýně, ořechy, semínka)
  • kameny (citrín, lapis lazuli, žlutý achát, safír, tygří oko)
  • bylinky a květiny
  • obrázky bohyní (Mabon, Gaia, Modron, Eartha, Demeter, Mokoš) archetypy královny
  • obrázky zvířátek (liška, sova, jezevec, ježek, veverka
  • barevné listí a jiné symboly podzimu
  • barvou tohoto období jsou barvy babího léta – hnědá, oranžová, žlutá, zelená či vínová.

Nezapomeňte k oslavám a rituálům pozvat své děti. I toto období vybízí k tvořivých hrám, aktivitám a činnostem, které děti i nás dospělé baví.

Přeji krásné dny

Vaše Petra